Изпълнителният директор на Национален дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ Бисера Йосифова връчи на художника Иван Кънев почетния знак „13 века България“.
Творецът е дарител на фонда и през годините не еднократно е представял свои творби в изложби, организирани от фонда, съобщиха от екипа на НДФ.
На сцената се случват много по-съвършени неща, там има един разговор с Господ. Затова обичам да казвам, че сцената е храмът. Ако ти си чист и истински, ти се дава да имаш тази връзка с него. Това казва тенорът Пеньо Пирозов. Една от звездите на Музикалния театър отбелязва юбилей със спектакъла „Царицата на чардаша” на 13 декември.
Музикалният театър е целият ми живот, допълва артистът: „Обръщам доста внимание на всяка роля. Има роли, които са по-близки до моята природа. Има някои, които са отдалечени и трябва да придобия нови знания, за да мога да ги изиграя така, както ги иска режисьорът... Никога не излизам на сцената, без да съм прибавил нещо ново в следващото си изпълнение“. За да се получи един цялостен образ, всичко трябва да се случи вътре, в теб, в мозъка ти, в природата ти, смята Пеньо Пирозов.
Иранският носител на награда "Грами“ Шервин Хаджипур обяви, че е бил помилван, след като през март получи присъда от почти четири години за продуциране на "музика срещу системата“, предаде ДПА.
"Благодаря на съдебните власти и на народа“, написа 27-годишният Хаджипур в Инстаграм.
Хаджипур трогна милиони хора по света с баладата си "Baraye“ ("Защото“) по време на демонстрациите, предизвикани през есента на 2022 г. от смъртта на Махса Амини, след като беше задържана от нравствената полиция, защото не носеше хиджаб.
Той беше задържан малко след освобождаването и принуден да се извини. Впоследствие песента е удостоена с награда "Грами“. През януари Хаджипур издаде нова критична песен за първи път след "Baraye".
Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей наскоро помилва около 3000 затворници и Хаджипур може би е бил един
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 октомври, съобщават от музея.
„Експозицията на раздел „Минерали на България“ се разшири с нова тематична изложба „Уникални минерални находки от България“ по проект, финансиран от Министерство на културата“, разказват от екипа.
По думите им в шест витрини са експонирани минерали с най-красиви кристали, редки цветове и форми, подбирани в продължение на десетки години от стотици геолози и колекционери от всички кътчета на България.
През 1991 год. Националният музей „Земята и хората“ провежда Първа софийска международна изложба на минерали. През годините изложенията на минерали прерастват в Дни на минералите, организирани три пъти годиш
Основата, около която ще се завърти дейността на „Червената къща“, са творбите на млади и независими творци. Това казва актьорът Петър Петров-Перо, артистичен директор на пространството за култура.
„Аз, като представител на тази група, смея да твърдя, че в България има много талантливи млади творци. За сметка на това, местата, на които те могат да творят и да представят своите дейност, са много малко. Това води, до голяма степен, до загуба на потенциала“, добавя той. По думите му всяка една културна организация си поставя за цел да работи за опазването и представянето на културното наследство.
„Живеем във време на културна нищета, която ни залива силно и лавинообразно, а културата е един от малкото пристани, които имат способността да устоят на този силен порив. Смятам, че нашата дейност трябва да про
На 11 октомври ще бъде открит Есенен салон на Дружеството на троянските художници (ДТХ) в галерия „Серякова къща“ в Троян, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.
Залите на галерията ще приютят най-новите живописни, керамични и пластични творби, създадени от членовете на дружеството.
През миналата година в рамките на салона са представени над 90 творби, а очакванията на галеристката са в изложбата през настоящата година да вземат участие между 20 и 30 автори. Тя допълни, че галерията работи и с други троянски и гостуващи художници, който не са членове на ДТХ.
Събитието, което се провежда вече повече от 30 години, традиционно е съпътствано от музикални изпълнения. Този път ще гостува пианистът Краси Тодоров, член на група Jeremy. През годините той е бил пианист на Д2, работил е с Графа, Михаела Филева, Любо Киров, Мастило и много други.
Отличието се присъжда по решение на Управителния съвет на НДФ и по повод наближаващата 90-годишнина от рождението на твореца.
Графикът и живописец Иван Петков Кънев рисува предимно пейзажи, натюрморти и портрети.
Изложба по повод 120 години от рождението на художника Стоян Венев ще бъде открита в Музея на хумора и сатирата в Габрово на 20 декември.
Това съобщи Светлана Михайлова, ръководител отдел „Връзки с обществеността“ в Музея.
„През 2024 се навършиха 120 години от рождението Стоян Венев - един от най-разпознаваемите наши художници, значима фигура в изкуството ни през миналия век.
В опит да се предложи съвременен поглед към твореца и своеобразен съзидател на българското изкуство, в зала 5 на Музея на хумора и сатирата е подредена изложба, представяща над 200 негови живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели.
В експозицията е включена прожекция на четири документални филма, които предоставят възможност публиката да се докосне до личността на художника. Разказът за творчеството и личността на Стоян Венев е доразвит с ли
Единадесет картини, девет скулптури, осем знамена, два стенописа и една видео инсталация са представени в проекта на САЩ) на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Проектът е озаглавен „Пространството, в което да ме сложат“ и е дело на индианския художник Джефри Гибсън.
АВТОРЪТ
Според Interni Magazine никога преди представител на коренното население не е избиран да прави самостоятелна изложба за биеналето в павилиона на САЩ.
Гибсън е на 51 години, роден в Колорадо Спрингс, но се установява в Бруклин. Гибсън принадлежи към общността чокто - единственото индианско племе, признато на федерално ниво в щата Мисисипи.
Плетенето с мъниста заема централно място в работата му, както и рисуването със спрей и други техники. Сред най-известните творби на Гибсън са скулптурни произведения, оформени от боксови чували, които той
За първи път в София ще звучи едно от най-впечатляващите произведения за два кларинета и оркестър – дивертименто „Срещата“ от италианския композитор Амилкере Понкиели, съобщава маестро Огнян Митонов.
Той ще бъде диригент и солист на събитието – на 9 декември във Военния клуб.
В „Срещата“ Понкиели, учител на Пучини и автор на известната опера „Джоконда“, пресъздава срещата на двама влюбени. „Композиторът използва двата кларинета в една пластична, изразителна, богата и изключително виртуозна музикална материя“, разказва Митонов. Освен него, другият солист ще е Данчо Радевски.
Другата творба в концерта е „Серенада за струнен оркестър“ на Пьотр Илич Чайковски, замислена първоначално като
Моята борба е за сто процента българска музика в ефира на Българската национална телевизия (БНТ) и Българското национално радио (БНР).
Това каза по време на концерта си в Самоков тази вечер изпълнителката Силвия Кацарова. Тя гостува в града заедно с дъщеря си Теди Кацарова и Дичо. Тримата изпълниха любими песни от своя репертоар и на обичани български музиканти.
Те гостуваха на самоковци по случай Деня на народните будители – 1 ноември. Концертът се състоя в салона на читалище – паметник „Отец Паисий - 1859“.
Българската музика трябва да бъде и да пребъде и ние всички да се учим тук от такива творци като моята майка, каза дъщерята на Силвия Кацарова - Теди Кацарова. Изпълнителката представи своята нова песен – „Намирай ме“ и пя в дует с Дичо.
Силвия Кацарова три пъти смени тази вечер сценичните
Документален филм „Реките на София“ ще има премиера на 17 декември в Дома на киното, съобщават организаторите от „Колективът“.
По думите им в продукцията инженери и еколози обясняват по ясен и достъпен начин какво е състоянието на софийските реки и как се е стигнало дотук. Експертите показват кои са стъпките, необходими, за да бъдат преобразени реките и да бъдат свързани отново с града.
Документалният филм представя кадри от теренно проучване на Перловска река, проведено от „Колективът“ заедно с организацията „Едно дърво“. Група изследователи преминават по цялото течение на Перловска в рамките на града и откриват както нелегално свързване на канализация в самия център на столицата, така и поляни, където е съхранена дивата природа.
„Благодарение на събраните на терен данни за първи път от десетилетия им
Роден в град Нова Загора, през 1963 г. завършва Националната художествена академия в София, специалност „Приложна графика“, при проф. Александър Поплилов. През годините работи като музеен работник в Сливенската и в Националната художествени галерии.
Между 1973 и 1985 г. е назначен в дирекция „Музеи“ при Комитета за култура като специалист по художествените галерии. От 1985 до 1993 г. е директор на Софийската градска художествена галерия.
През 2019 г., чрез НДФ „13 века България, Иван Кънев прави дарение от тринадесет свои картини на стойност 10 750 лв. Шест от картините са за Сдружение „Група на либерални, амбициозни и солидарни“ /ГЛАС/ - Босилеград и седем – за дейността на Гражданско сдружение „Културно-информационен център на българското малцинство в Босилеград“.
През 2024 г. художникът прави отново дарение – този път за целите на НДФ „13 века България“, като дарява картината си „Улица 2“, която беше включена в самостоятелната му изложба в зала „Проф. Васил Геров“ на НДФ.